1

Hattat Levent Karaduman

 

 

 

 

LEVENT KARADUMAN – HATTAT

1978 yılında BARTIN’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Orta ve lise

eğitimi  ile birlikte  islami  ve  arabi ilimleri tahsil etti. 12 yıl süren tahsili   esnasında  1992  yılında eski hat örneklerini inceleyerek çalışmalar  yapan  sanatçı  1995 yılında hattat  ve  ebrucu Fuat BAŞAR’ dan sülüs ve nesih hat meşkine başladı.

2003 yılında icazet alarak kendi özgün eserlerini yurtiçinde ve yurtdışında açılan sergilerle sanatseverlerin beğenisine sundu.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda hat hocalığı yaptı. Hat sanatını estetik açıdan çizgi bilimi olarak değerlendirip bu alanda araştırmalar ve incelemelerde bulunmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında  birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı 300’ün üzerinde yeni hilye-i şerife tasarlamıştır.

Birçok klasik istif , aralarında  Şekerzade  Mehmet Efendi ve Derviş Ali gibi üstatlarında bulunduğu 50 civarında Kur’an-ı Kerim, kıt’a ve hilye-i  şerife’yi restore, tashih ve taklit ederek eksiklerini tamamladı. Celi sülüste Sami Efendi, sülüs- nesihte Mehmet Şevki Efendi ekolünü takip eden Levent Karaduman, tarih boyunca yapılmış olan 1000

civarındaki besmele istifine ilaveten 18 yeni besmele istifi yaptı. Klasik Hat sanatına getirdiği birçok yenilikle çağdaş yorumlar yaparak ÇAĞDAŞ HAT akımının öncülerinden olmuştur.

 

 

 

Whatsapp